İlyas Yusif oğlu Nizami Gəncəvi (1141, Gəncə -1209, Gəncə) – Yaxın Şərq ədəbiyyatında iz qoymuş görkəmli nümayəndə, Azərbaycan şairi və mütəfəkkiridir. Sənətkar ailəsində doğulmuş, Gəncə mədrəsələrində təhsil almış, orta əsr elmlərini mükəmməl öyrənmiş, xüsusən Yaxın Şərq xalqlarının şifahi və yazılı ədəbiyyatına yaxından bələd olmuşdur. Türk dilindən başqa, ərəb və fars dillərini də incəliklə bilən şairin yunan dili ilə də tanış olduğu, həmçinin qədim yunan tarix və fəlsəfəsini, astranomiya, tibb və həndəsə elmlərini yaxşı mənimsədiyi əsərlərindən aydın olur. Ömrü boyu Gəncədə yaşamış, saray şairi olmaqdan qətiyyətlə imtina etmiş, halal zəhməti ilə dolanmışdır.
Yaradıcılığı
Nizami Gəncəvi yaradıcılığa lirik şeirlərlə başlamışdır. Əsərlərindən məlum olur ki, şair böyük divan yaratmış, qəzəl və qəsidələr müəllifi kimi şöhrətlənmişdir. 20 min beyt həcmində olduğu ehtimal edilən Nizaminin divanındakı şerlərin çox az hissəsi dövrümüzədək gəlib çatmışdır. Nizami Gəncəvi bütün yaradıcılığı boyu lirik şerlər yazmış, sonralar poemalarında irəli sürdüyü mütərəqqi ictimai-fəlsəfi fikirlərini ilk dəfə həmin şerlərində ifadə etmişdir.
Nizami Gəncəvi lirikası yüksək sənətkarlığı, məhəbbətə dünyəvi münasibəti, insan taleyi haqqında humanist düşüncələri ilə seçilir.
Lakin Nizami Gəncəvi dünya ədəbiyyatı tarixinə məsnəvi formasında yazdığı 5 poemadan ibarət “Xəmsə” (“Beşlik”) müəllifi kimi daxil olmuşdur. 1177-ci ildə bitirdiyi “Məxzənül-əsrar” (“Sirlər xəzinəsi”) adlı ilk poeması şairə böyük şöhrət qazandırmışdır. III Toğrulun sifarişi ilə qələmə aldığı “Xosrov və Şirin” poemasını 1180-cı ildə bitirmiş və Məhəmməd Cahan Pəhləvana göndərmişdir. 1188-ci ildə Şirvan hökumdarı I Axsitan şairə “Leyli və Məcnun” mövzusunda bir əsər yazmağı sifariş etmişdir. Nizami Gəncəvi bundan boyun qaçırmaq istəsə də oğlunun təkidi ilə təklifi qəbul edib az müddətdə “Leyli və Məcnun” poemasını (Şərqdə ilk dəfə) yaratmışdır. 1196-cı ildə Əlaəddin Körpə Arslanın adına “Yeddi gözəl” əsərini, nəhayət, ömrünün sonlarına yaxın bütün ədəbi-estetik, ictimai-fəlsəfi görüşlərini yekunlaşdırdığı “İsgəndərnamə” (təqr. 1203) poemasını qələmə almışdır.
Nizami əsərlərini fars dilində yazmışdır. O, türk dilində yazmamasını “Leyli və Məcnun” əsərində özünə qüsur tutmuşdur.
Nizami Gəncəvinin yaradıcılığı humanizm, yüksək sənətkarlığı ilə Cənubi Qafqaz, Yaxın Şərq xalqları (fars, tacik, hind, əfqan, kürd, türkmən, özbək, qazax, qırğız və s.) ədəbiyyatlarının inkişafına güclü təsir göstərmiş, dünya mədəniyyəti xəzinəsinə daxil olmuşdur.
Nizami Gəncəvinin əsərləri dünyanın bir çox xalqlarının dilinə tərcümə olunmuşdur. Əsərlərinin nadir əlyazma nüsxələri bir çox şəhərlərin (Moskva, Sankt-Peterburq, Bakı, Daşkənd,Təbriz, Tehran, Qahirə, İstanbul, Dehli, London, Paris və s.) məşhur kitabxana, muzey və əlyazmaları fondlarında qiymətli incilər kimi qorunub saxlanılır.
Mütəfəkkir şairin doğma şəhəri Gəncədə məqbərəsi, Bakıda, Sankt-Peterburqda və Romada heykəlləri ucaldılmışdır. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Ədəbiyyat İnstitutu və Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyi Nizami Gəncəvinin adını daşıyır. Böyük Britaniyanın Oksford Universitetinin Nizami Gəncəvi Mərkəzi uğurla fəaliyyət göstərir.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin qərarı ilə 2021-ci il Azərbaycanda Nizami Gəncəvi ili elan edilmişdir.

Nizami Ganjavi (1141, Ganja – 1209, Ganja) is a prominent Azerbaijani poet and philosopher, who had a great influence on the literature of the Near Eastern countries. He was born and educated in Ganja, where he learnt medieval sciences, including folklore and literature of the Eastern countries. He spoke fluently Turkish, Arabic, Persian languages, knew Greek language and had extensive knowledge in ancient Greek history, philosophy, astronomy, medicine and geography. He lived his whole life in Ganja and refused to be a poet in the courthouse, which was customary at that time.
Creative works:
Nizami Ganjavi started his literary life with writing lyrical poems. He wrote a large collection of poems (divan), gazals and gasidas. Most of his poems were unfortunately not preserved throughout the centuries, but according to the historians, he had written around 20.000 lines of poems. His works are prominent for high artistic value, humanism and idealism.
Nizami Ganjavi is famous in the world literature through his collection of 5 long poems, also known as “Khamsa” (Quintet), written in the form of masnavi. The first of his long poem “Makhzanul-asrar” (Treasure of secrets) brought the poet immense fame. He finished “Khosrov and Shirin” poem in 1180, written upon the order of ruler Toghrul III and sent it to ruler Mahammad Jahan Pahlavan. In 1188, the ruler of Shirvan, Akhsitan I ordered the poet to write a poem based on “Leyli and Majnun” legend. Nizami Ganjavi tried to refuse it first, but later accepted it and created “Leyli and Majnun” poem (the first one in the East). He wrote “Seven beauties” in 1196 for ruler Alaadin Baby Arslan and finally, towards the end of his life, he wrote “Iskandarnama” (approximately 1203), which was the collection of his literary-esthetic, public-philosophical ideas.
Nizami Ganjavi wrote his poems in Persian. In “Leyli and Majnun”, he expressed regret for not writing in Turkish language.
Nizami’s poems influenced greatly the literature of South Caucasusian and Near Eastern nations (Persian, Tajik, Indian, Afghani, Kurdish, Turkman, Ozbak, Kazakh, Kirgiz and etc.). His poems have been translated into many languages of the world. Rare manuscripts of his works are preserved in the prominent libraries, museums and archives of the world (Moscow, Saint-Petersburg, Baku, Dashkan, Tabriz, Tehran, Cairo, Istanbul, Delhi, London, Paris and etc.).
His tomb is located in his native city Ganja, Azerbaijan. His monuments were erected in Baku, Saint-Petersburg and Rome. Institute of Literature of Academy of Azerbaijani National Sciences and National Azerbaijani Literature Museum bear the name of Nizami Ganjavi. Today, Center of Nizami Ganjavi within Oxford University in Great Britain also functions successfully.
With the decision of the President of the Republic of Azerbaijan, 2021 is proclaimed as Year of Nizami Ganjavi in Azerbaijan.