Azərbaycanın təşəbbüsü ilə 4 may 2020-ci il tarixində COVİD-19 pandemiyasına cavab olaraq Qoşulmama Hərəkatının Təmas Qrupunun onlayn sammiti keçirilmişdir
Hörmətli dövlət və hökumət başçıları.
Hörmətli BMT Baş Assambleyasının sədri.
Hörmətli beynəlxalq təşkilatların rəhbərləri.
Zati-aliləri.
Azərbaycan Qoşulmama Hərəkatının sədr ölkəsi kimi, Hərəkatın 1996-cı ildə qəbul olunmuş Metodologiyalar üzrə Kartaxena sənədindən çıxış edərək koronavirusa qarşı mübarizə üzrə Təmas Qrupunun yaradılması və bu formatda Zirvə Görüşünün keçirilməsi təşəbbüsünü irəli sürmüşdür.
Təqdirəlayiq haldır ki, Qoşulmama Hərəkatının bütün üzv dövlətləri bu təşəbbüsü yekdilliklə dəstəkləmişdir. Təmas Qrupunda coğrafi təmsilçilik və könüllü iştirak prinsipi əsasında bütün regional qruplardan olan ölkələr təmsil olunmuşdur.
Zirvə Görüşündə iştirakına görə Təmas Qrupuna daxil olan dövlətlərə təşəkkürümü bildirirəm.
Mən, eyni zamanda, Zirvə Görüşünə qatılan BMT Baş Assambleyasının sədrinə, Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının baş direktoruna və Afrika İttifaqının Komissiyasının sədrinə öz minnətdarlığımı ifadə etmək istərdim.
BMT baş katibi cənab Antonio Quterreşə və Avropa İttifaqının ali nümayəndəsi və Avropa Komissiyasının vitse-prezidenti cənab Cozef Borelə videomüraciətinə görə təşəkkürümü bildirirəm.
Zati-aliləri, 2019-cu il oktyabr ayının 25-26-da Qoşulmama Hərəkatının Bakıda XVIII Zirvə Görüşü keçirildi. Zirvə Görüşündə qəbul olunmuş Bakı Bəyannaməsi və Bakı Yekun Sənədində beynəlxalq hüququn prinsipləri öz əksini tapdı. Eyni zamanda, bu sənədlərdə 65 illiyi bu günlərdə qeyd edilən “Bandunq prinsipləri”ndə yer alan dövlətlərin ərazi bütövlüyü, suverenliyi və sərhədlərinin toxunulmazlığına bir daha dəstək ifadə olundu. 120 üzv dövlətin yekdil dəstəyi ilə Azərbaycan üç il ərzində Qoşulmama Hərəkatına sədrlik edəcək. Bizə göstərilən böyük inam və etimada görə bir daha minnətdarlığımı bildirirəm.
Sədrliyi öz üzərimizə götürərkən mən bəyan etdim ki, Azərbaycan beynəlxalq arenada üzv ölkələrin maraqlarının müdafiə edilməsi üçün əməli addımlar atacaq, həmrəyliyin gücləndirilməsini və qarşılıqlı dəstəyi rəhbər tutacaqdır.
Azərbaycan Qoşulmama Hərəkatında sədrliyinə dair əhatəli Tədbirlər Planı hazırlamış və praktiki fəaliyyətə başlamışdır. Koronavirus pandemiyası dünyada vəziyyəti tamamilə dəyişmiş və nəticədə yeni reallıqlar meydana çıxmışdır. Azərbaycan yeni vəziyyətə çevik və adekvat reaksiya vermişdir. Azərbaycanın təşəbbüsü ilə keçirilən Qoşulmama Hərəkatının koronavirusa qarşı Təmas Qrupunun Zirvə Görüşü bunu göstərir.
COVID-19 qlobal pandemiyası bütün dünya dövlətlərinə mənfi təsir göstərir. Heç bir ölkə bundan sığortalanmır. Qarşılıqlı dəstək, özünə qapanmama və yalnız birgə səylərlə COVID-19-a qalib gələ bilərik.
BMT Baş katibi Antonio Quterreş tərəfindən koronavirusa qarşı mübarizə məqsədilə qlobal humanitar cavab planının elan edilməsini, BMT Baş Assambleyasında müvafiq qətnamələrin qəbul olunmasını və Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının pandemiyaya qarşı qlobal mübarizədə oynadığı mühüm rolu yüksək qiymətləndiririk.
Pandemiyanın ilk günlərindən biz Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı ilə təmasdayıq. Təşkilatın aparıcı mütəxəssislərindən ibarət heyət müraciətimiz əsasında mart ayında ölkəmizə səfər edərək vəziyyətlə tanış olmuşdur. Azərbaycana göstərdiyi dəstəyə və Zirvə Görüşümüzdə iştirakına görə doktor Tedros Adhanom Qebreyesusa təşəkkürümü bildirirəm. Bu Azərbaycanın təşəbbüsü ilə keçirilən 2-ci Zirvə Görüşüdür. Sədri olduğumuz Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının mənim təşəbbüsüm ilə aprelin 10-da COVID-19-a qarşı Zirvə Görüşü keçirilmişdir. Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Baş direktoru həmin Zirvə Görüşündə də iştirak etdi və dəyərli tövsiyələrini verdi.
Qoşulmama Hərəkatının “Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı və onun Baş direktoruna dəstək” adlı 9 aprel tarixli bəyanatını məmnuniyyətlə qeyd etmək istərdim.
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Baş direktoru tərəfindən martın 23-də mənə ünvanlanmış məktubda Azərbaycanda görülmüş işlərə yüksək qiymət verilmişdir. Azərbaycan pandemiyaya qarşı görülmüş tədbirlərə görə nümunəvi ölkə kimi dəyərləndirilmişdir. Azərbaycan dünya birliyinin məsuliyyətli və etibarlı üzvü kimi koronavirusa qarşı qlobal mübarizəyə dəstək olaraq Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatına 5 milyon dollar könüllü maliyyə yardımı ayırdı.
Azərbaycan koronavirus xəstəliyinin yayılmasının qarşısının alınması üçün vaxtında çevik və zəruri qabaqlayıcı tədbirlər həyata keçirmişdir. Mənim Sərəncamımla ilin əvvəlində Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargah yaradılmışdır.
Pandemiya dövründə bizim üçün prioritet məsələ insanların sağlamlığı və onların sosial müdafiəsinin təmin edilməsidir.
Ölkə ərazisində keçirilməli olan bütün kütləvi tədbirlər təxirə salınmış və ya ləğv edilmişdir. Mart ayının 3-dən etibarən ölkə üzrə bütün təhsil müəssisələrində tədris prosesi tədricən dayandırılmışdır. Martın 14-dən etibarən bir sıra sosial təcrid tədbirlərini əhatə edən xüsusi rejim, martın 24-dən isə xüsusi karantin rejimi tətbiq edilmişdir.
Azərbaycanda koronavirus xəstələrinin müalicəsi üçün 20-dən artıq xəstəxana ayrılmışdır. Virusun diaqnostikası və müalicəsi üçün zəruri olan laborator testlər, bəzi tibb avadanlığı və ləvazimatlar Azərbaycana gətirilmişdir. Testlərin aparılması üçün ölkədə 23 laboratoriya fəaliyyət göstərir. İndiyə kimi ölkə üzrə 160 mindən artıq test keçirilmişdir.
Daxili tələbatı ödəmək üçün qısa müddət ərzində qoruyucu və digər tibbi ləvazimatların istehsalına başlanmışdır.
Beləliklə, həyata keçirilən bütün bu tədbirlər nəticəsində kütləvi yoluxma hallarının qarşısı alınmışdır. Son üç həftə ərzində ölkəmizdə xəstəliyə yoluxanların sayı ilə sağalanların sayı arasındakı dinamika müsbətdir. Pandemiya dönəmində biz bir daha həkimlərimizin peşəkarlığının şahidi olmuşuq. Azərbaycan koronavirus xəstələrinin müalicəsi sahəsində öz təcrübəsini Qoşulmama Hərəkatının digər üzv dövlətləri ilə bölüşməyə və bu sahədə əməkdaşlığa hazırdır.
Əhali arasında virusa yoluxma sürətinin aşağı düşməsini, xəstələrin sağalma dinamikasını nəzərə alaraq, xüsusi karantin rejimindən çıxış planı mərhələli şəkildə həyata keçirilir. Xüsusi karantin rejimi mayın 31-nə qədər uzadılsa da, tətbiq edilən bir sıra məhdudiyyətlər aprelin 27-si və mayın 4-dən etibarən yumşaldılır.
Azərbaycanda iqtisadi sabitliyi təmin etmək, məşğulluqla bağlı problemləri həll etmək və makroiqtisadi və maliyyə sabitliyini təmin etmək üçün 3.5 milyard manatdan artıq və ya 2 milyard dollardan çox sosial-iqtisadi dəstək paketi qəbul olunmuşdur.
Ümumilikdə dövlət sektoru üzrə 900 mindən çox işçinin əməkhaqqı tam həcmdə saxlanılmaqla, qeyri-dövlət sektoru üzrə isə 690 min işçinin əməkhaqqının əhəmiyyətli hissəsi dövlət tərəfindən ödənilir. Bununla yanaşı, 600 min aztəminatlı, işsiz və qeyri-rəsmi çalışan vətəndaşa yaşayış minimumuna uyğun olaraq iki ay ərzində vəsait ödənilir.
İşsiz şəxslərin sosial müdafiəsi üçün ilin sonuna qədər 90 min ödənişli ictimai iş yerinin yaradılması nəzərdə tutulur.
Banklar tərəfindən sahibkarlara yeni verilən kreditlərin 60 faizinə dövlət zəmanəti veriləcəkdir.
Pandemiyanın bilavasitə təsir etdiyi fəaliyyət sahələri üzrə vergiödəyicilərinə 2021-ci il yanvarın 1-dək olan dövr üçün vergi güzəştləri və vergi tətilləri ediləcəkdir.
Bütün bunlar atılan addımların yalnız bir hissəsidir. Ümumiyyətlə, dövlətin həyata keçirdiyi tədbirlərə vətəndaşlarımız tərəfindən çox yüksək qiymət verilir.
Hörmətli həmkarlar, pandemiya şəraitində ölkələrimiz arasında ticarətin açıq saxlanılması və beynəlxalq yükdaşımaların fasiləsiz olaraq həyata keçirilməsi vacibdir. Azərbaycan artıq Avrasiyada önəmli nəqliyyat və logistika mərkəzlərindən birinə çevrilmişdir. Onlarla ölkəni birləşdirən Şərq-Qərb, Şimal-Cənub, Şimal-Qərb nəqliyyat dəhlizlərinin yaradılmasında böyük rol oynamışdır. Pandemiya dövründə də Azərbaycan etibarlı tranzit-logistika mərkəzi kimi öz roluna məsuliyyətlə yanaşaraq ərazisi vasitəsilə maneəsiz tranzit daşımalarını təmin edir.
Eyni zamanda, tibb mütəxəssislərinin təcrübə mübadiləsi, virusa qarşı mübarizədə əldə edilmiş təcrübənin, məlumatların, elmi biliklərin bölüşülməsi, ehtiyacı olan ölkələrə yardım göstərilməsi mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Zirvə Görüşünün təklif olunan Bəyannaməsində qeyd edildiyi kimi, Qoşulmama Hərəkatının yaradılacaq İşçi Qrupu üzv ölkələrin pandemiya ilə bağlı humanitar və tibbi ehtiyaclarını vahid məlumat bazasına daxil edəcəkdir. Həmin məlumatlar mümkün yardımların göstərilməsi üçün donor ölkələrə, beynəlxalq humanitar təşkilatlara təqdim ediləcəkdir.
Pandemiyaya qarşı mübarizədə ən çox yardıma ehtiyacı olan Qoşulmama Hərəkatı üzv dövlətlərini dəstəkləmək üçün Azərbaycan Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatına əlavə olaraq 5 milyon dollar ianə ayırır. Bu vəsait bizimlə razılaşıldırmaqla ən çox yardıma ehtiyacı olan Afrika, Asiya və Latın Amerikası regional qruplarından olan üzv ölkələr üçün nəzərdə tutulur.
120 ölkəni özündə birləşdirən Qoşulmama Hərəkatı BMT Baş Assambleyasından sonra ən böyük beynəlxalq təsisatdır. Azərbaycanın sədrliyi dövründə birgə səylərimizlə Qoşulmama Hərəkatının beynəlxalq nüfuzunu, beynəlxalq aləmdə oynadığı rolunu artırmaq əzmindəyik. Ölkələr arasında dostluq, həmrəylik və qarşılıqlı dəstək xüsusi rol oynayır.
Razılığınız olarsa, qlobal həmrəyliyin nümunəsi kimi Qoşulmama Hərəkatının üzv ölkələri olaraq BMT Nizamnaməsində nəzərdə tutulan Baş Assambleyanın COVID-19 pandemiyasına həsr olunmuş dövlət və hökumət başçıları səviyyəsində videokonfrans vasitəsilə xüsusi sessiyasının keçirilməsi təklifi ilə çıxış edə bilərik.
Hamımız üçün bu çətin dövrdə mən bir daha bütün dövlətləri dostluğa, qarşılıqlı dəstəyə və həmrəyliyə dəvət edirəm.

Online Summit of the Non-Aligned Movement Contact Group in response to COVID-19 was held on 4 May 2020 upon the initiative of Azerbaijan
Dear heads of state and government,
Dear President of the UN General Assembly,
Dear leaders of international organizations,
Your Excellencies!
Azerbaijan as the country chairing the Non-Aligned Movement, based on the Cartagena document on methodologies adopted by the Movement in 1996, has put forward the initiative to set up a Contact Group to Combat Coronavirus and hold a Summit in this format.
It is gratifying that all the member states of the Non-Aligned Movement have unanimously supported this initiative. The Contact Group represents countries from all regional groups based on geographical representation and the principle of voluntary participation.
I would like to express my gratitude to the states included in the Contact Group for participating in the Summit.
I would also like to thank the President of the UN General Assembly, the Director General of the World Health Organization and Chairman of the African Union Commission, who are participating in this Summit.
I express my gratitude to the UN Secretary General, Mr. António Guterres, and the High Representative of the European Union and Vice-President of the European Commission Mr. Josep Borrell for the video message.
Your Excellencies, on 25-26 October 2019, the 18th Summit of the Non-Aligned Movement was held in Baku. The principles of international law were reflected in the Baku Declaration and the Baku final document adopted at the Summit. At the same time, these documents once again expressed support for the territorial integrity, sovereignty and inviolability of the borders of states enshrined in the Bandung Principles the 65th anniversary of which is celebrated these days. With the unanimous support of 120 member states, Azerbaijan will chair the Non-Aligned Movement for three years. I would like to once again express my gratitude for the great confidence placed in us.
When taking over chairmanship, I stated that Azerbaijan would take tangible steps to protect the interests of the participating countries in the international arena and would be guided by the strengthening of solidarity and mutual support.
Azerbaijan has prepared a comprehensive Action Plan regarding its chairmanship of the Non-Aligned Movement and has begun practical activities. The coronavirus pandemic has completely changed the situation in the world, bringing about new realities as a result. Azerbaijan reacted to the new situation quickly and adequately. This is evidenced by the Summit of the Contact Group of the Non-Aligned Movement against Coronavirus initiated by Azerbaijan.
The global COVID-19 pandemic adversely affects all countries of the world. No country is insured against it. We can defeat COVID-19 with mutual support, without locking ourselves up and by joint efforts only.
We appreciate the announcement by UN Secretary-General António Guterres of a global humanitarian response plan to combat coronavirus, the adoption of relevant resolutions in the UN General Assembly and the important role that the World Health Organization plays in the global fight against the pandemic.
From the first days of the pandemic, we have been in close contact with the World Health Organization. Based on our appeal, a delegation comprised of leading specialists of the organization visited our country in March and got acquainted with the situation. I would like to express my gratitude to Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus for the support provided to Azerbaijan and for his participation in our Summit. This is the second Summit held on the initiative of Azerbaijan. On 10 April, on my initiative, a Summit of the Cooperation Council of Turkic-Speaking States, an organization Azerbaijan chairs in, was held against COVID-19. The Director-General of the World Health Organization also participated in that Summit and provided valuable recommendations.
I would like to note with satisfaction the statement of the Non-Aligned Movement of 9 April entitled “Support for the World Health Organization and its Director General”.
On 23 March, the Director-General of the World Health Organization sent me a letter expressing high appreciation of the work done in Azerbaijan. Azerbaijan was recognized as an exemplary country in terms of the measures being taken against the pandemic. As a responsible and reliable member of the world community, Azerbaijan has provided voluntary financial assistance in the amount of $5 million to the World Health Organization in support of the global fight against coronavirus.
Azerbaijan took prompt and necessary measures to prevent the spread of coronavirus. Following my executive order at the beginning of the year, a Task Force was set up under the Cabinet of Ministers. During the pandemic, the priority for us is the protection of people’s health and their social protection.
All public events that were supposed to be held on the territory of the country have been postponed or canceled. From 3 March, teaching at all educational institutions across the country was gradually suspended. A special regime was introduced on 14 March, including a series of measures of social distancing, and on 24 March, a special quarantine regime was introduced.
In Azerbaijan, more than 20 hospitals have been allocated for the treatment of patients with coronavirus. Laboratory tests, some medical equipment and supplies necessary for the diagnosis and treatment of the virus were delivered to Azerbaijan. There are 23 testing laboratories in Azerbaijan. To date, over 160,000 tests have been administered in the country.
To meet domestic needs, the production of protective and other medical supplies was arranged in a short time.
Thus, as a result of all these measures, mass infection was prevented. In the last three weeks, there has been a positive trend between the number of infected and those recovering in our country. During the pandemic, we once again witnessed the professionalism of our doctors. Azerbaijan is ready to share its experience in the field of treatment of coronavirus patients with other member states of the Non-Aligned Movement and to carry out cooperation in this area.
Given the decrease in the rate of the infection and the recovery trend, a plan on a phased exit from the special quarantine regime is being implemented. Although the special quarantine regime has been extended until 31 May, a number of restrictions were relaxed on 27 April and 4 May.
To ensure economic stability in Azerbaijan, solve the problems associated with employment, ensure macroeconomic and financial stability, a socioeconomic support package in the amount of more than 3.5 billion manats or $ 2 billion was adopted.
In general, the state has fully retained the salaries of more than 900,000 people working in the public sector and pays a significant part of the salaries of 690,000 workers in the non-state sector. Along with this, funds in the amount of the subsistence minimum are paid out to 600,000 low-income, unemployed and informally working people for two months.
For the social protection of the unemployed, there are plans to create 90,000 public jobs by the end of the year.
The state will provide a guarantee for 60 percent of new loans issued by banks to entrepreneurs.
Until 1 January 2021, taxpayers will be granted tax benefits and tax breaks for areas of activity worst affected by the pandemic.
All this is only a part of the steps being taken. In general, our people highly appreciate the measures being taken by the state.
Dear colleagues, in the conditions of the pandemic, it is important to maintain open trade between our countries and uninterruptedly carry out international cargo transportation. Azerbaijan has already become one of the important transport and logistical centers of Eurasia, has played a major role in the creation of East-West, North-South and North-West transport corridors connecting dozens of countries. Azerbaijan, as a reliable transit and logistical center responsibly treating its role in the pandemic, provides unhindered transit traffic through its territory.
At the same time, it is important to exchange experience among medical specialists, share the experience, information and scientific knowledge gained in the fight against the virus and provide assistance to countries in need.
As noted in the proposed Declaration of the Summit, the Working Group of the Non-Aligned Movement will add the humanitarian and medical needs of the participating countries related to the pandemic to the unified database. These data will then be presented to donor countries and international humanitarian organizations for the provision of feasible assistance.
To provide support to member countries of the Non-Aligned Movement that are most in need of assistance, Azerbaijan will allocate an additional donation of $5 million to the World Health Organization. These funds are intended for those most in need of assistance from the regional groups of Africa, Asia and Latin America.
The Non-Aligned Movement, which unites 120 countries, is the largest international organization after the UN General Assembly. During the presidency of Azerbaijan, we intend to jointly enhance the international authority and role of the Non-Aligned Movement in the international arena. Friendship, solidarity and mutual support among countries play a special role.
With your consent, we, as member countries of the Non-Aligned Movement and as an example of global solidarity, can propose holding a special session of the General Assembly at the level of heads of state and government, as provided for in the UN Charter, dedicated to the COVID-19 pandemic in the format of a video conference.
In this difficult time for all of us, I once again urge all states to maintain friendship, mutual support and solidarity.