22 sentyabr 2020-ci il tarixində Fransa Müqavimət Hərəkatının üzvü, azərbaycanlı partizan və qəhrəman Əhmədiyyə Cəbrayılovun anadan olmasının 100 illiyi qeyd olunur
2020-ci ilin sentyabr ayında Azərbaycan xalqının igid övladı, İkinci Dünya müharibəsi dövründə antifaşist Müqavimət hərəkatının görkəmli nümayəndəsi, əfsanəvi partizan Əhmədiyyə Mikayıl oğlu Cəbrayılovun anadan olmasının 100 illiyi tamam olur.
Əhmədiyyə Cəbrayılov 1920-ci il sentyabr ayının 22-də Azərbaycanın Şəki rayonunda anadan olmuşdur. O, 1941-ci ildə II Dünya müharibəsinin ilk günlərində cəbhəyə getmişdir. 1942-ci ilin aprelində Ukraynaya  göndərilən Əhmədiyyə orada 350-ci alayın siyasi rəhbərinin köməkçisi təyin olunmuşdur. Bu alayın tərkibində o, Ukraynanın Barvinki-Lozovaya-İzyum rayonları ətrafındakı döyüşlərdə  iştirak etmişdir. Döyüşlərdə göstərdiyi şücaətlərə görə ona növbədənkənar baş leytenant rütbəsi verilmişdir.
1942-ci ilin aprel ayında onun təyyarəsi Kursk ətrafında vurulmuşdur.  O, Şimali Donetsk çayının sahilində ağır yaralanmış və almanlara əsir düşmüşdür. Əhmədiyyə  Barvinka və Lvov yaxınlığındakı həbs düşərgələrinə göndərilmişdir. O, 1943-cü ildə  əsir düşərgəsindən  qaçmağa cəhd etmiş, lakin cəhd baş tutmadığında Fransanın cənubundakı  Tuluza şəhəri yaxınlığındakı Montoban həbs düşərgəsinə göndərilmişdir.
1943-cü ildə bu düşərgədəki həbsxana komendantının Janna adlı qulluqçusunun köməyi ilə fransız vətənpərvərləri ilə əlaqə yaratmışdır.  Janna və onun vətənpərvər dostları Əhmədiyyəni əsirlikdən azad etmişlər və beləliklə, o partizan hərəkatına qoşulmuşdur. Tez bir zamanda Fransa  Müqavimət Hərəkatının fəallarından birinə çevrilən  Əhmədiyyə Cəbrayılovun gizli ləqəbləri "Xarqo", "Fraji", "Qoçaq", " Armed Mişel” və s. olmuşdur.
Faşist Almaniya  hökuməti igid partizanın  başına 10 min alman markası pul  mükafatı  təyin etmişdi. 1943-45-ci illərdə Əhmədiyyə Fransanın azad edilməsi uğrunda döyüşlərdə iştirak etmiş və igidlik nümunəsi göstərmişdir. 1945-ci il martın 1-də  bir sıra tapşırıqlarla yanaşı, Əhmədiyyə Cəbrayılov dəmir yol xətlərini partladaraq düşmənin minlərlə fransızı Almaniyadakı həbs düşərgələrinə aparmalarına mane olmuşdur. Həbs düşərgəsinə aparılan 500-ə yaxın fransız uşağını xilas edən zaman yaralanmış və alman zabiti formasında olduğu üçün bir müddət alman hərbi qospitalında müalicə almışdır. Müalicəsi bitdikdən sonra  Albi şəhərinə hərbi komendant təyin olunmuşdur. Bir müddət  partizanlara çox əhəmiyyətli məlumatlar ötürmüş və bütün komendantura zabitlərini əsir götürərək partizanlara təhvil vermişdir. O, körpüləri sıradan çıxarmış, düşmənin ərzaq və silah  anbarlarını, faşist zabitlərinin yaşadıqları evləri yandırmışdır. Onun başçılığı ilə Lion şəhərinin mərkəzində düşmən tankları məhv edilmişdir. Fransa onun hərbi şücaətlərini layiqincə qiymətləndirmiş və o, ölkənin orden və medalları ilə təltif olunmuşdur. Əhmədiyyə Cəbrayılovun şəxsi igidliyə görə Fransanın “hərbi medal”ına (bu medal sıravi əsgərə hərbi parad zamanı generaldan öndə getməyə hüquq verir) layiq görülmüşdür.
1946-cı il noyabrın 25-də  Şarl de Qollun köməyi ilə Əhmədiyyə SSRİ-yə qayıtmışdır. 1966-cı ildə Fransa prezidenti Şarl de Qoll SSRİ-yə səfəri zamanı Əhmədiyyə Cəbrayılov ilə görüşmüşdür.
1986-cı ildə Əhmədiyyə Cəbrayılov Fransanın 5  mükafatına layiq görülmüşdür — Müharibə Xaçı, Hərbi Şücaət Xaçı, Fransa Müqavimət hərəkatı medalı, İgidliyə görə medal, Yaralanmağa görə medal. 1990-cı ildə Şarl de Qollun anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunmuş mərasimlərdə iştirak etmək üçün Parisə dəvət olunmuşdur.
Əhmədiyyə Cəbrayılov 1994-cü il oktyabrın 10-da  Şəkidə avtomobil qəzasında həlak olmuşdur.
Əhmədiyyə Cəbrayılov haqqında Azərbaycan Milli Kitabxanası tərəfindən hazırlanmış video-sərgi ilə bu linkə daxil olmaqla tanış ola bilərsiniz: http://anl.az/el/vsb/Ehmediyye_Cebrayilov/index.htm

22 September 2020 marks the 100th year anniversary of birth of Ahmadiyya Jabrayilov, Azerbaijani origin guerrilla and hero who was the member of French Resistance Movement
2020 marks 100 year anniversary of Ahmadiyya Jabrayilov, who was a heroic son of the Azerbaijani nation, a  prominent representative of the anti-fascism resistance movement, and a legendary guerrilla.
Ahmadiyya Jabrayilov was born on 22 September 1920 in Shaki district of Azerbaijan. In 1941, during the early days of the II World War, he was deployed to the front. Ahmadiyya was sent to Ukraine in April 1942, where he was appointed as the deputy of a political leader in 350th battalion. He participated in the fights around Barvinki-Lozovaya-Izyum districts of Ukraine within this battalion. He was awarded as a chief lieutenant due to his bravery.
In April 1942, his plane was shot around Kursk. He was heavily wounded and taken hostage by Nazi Germans. Ahmadiyya was sent to concentration camps near Barvinka and Lviv. When his attempt to escape did not succeed in 1943, he was sent to Montoban concentration camp, near Toulouse, France by the Nazis.
During his time at Montauban, he built connections with French partisans via Janna, the maid of the concentration camp leader. Soon, Janna and her friends freed Ahmadiyya from hostage and he joined the French resistance movement. In a short time, he became of the active members of the resistance movement and was known under the nicknames “Kharko”, “Fraji”, “Brave” and “Armed Michel”.
Ahmadiyya participated in the fights for freedom of France during 1943-45 and showed exemplary bravery. Nazis appointed 10.000 DM on his head. On 1 March 1945 Ahmadiyya Jabrayilov blew up the railway and prevented enemies from sending thousands of French people to concentration camps in Germany. He was wounded while saving 500 French children, being taken by Nazis to a concentration camp. Since he was disguised in a uniform of a Nazi officer, he was treated in a German military hospital for a while. Afterward, he was appointed as a military commander to Albi. He transmitted important information to guerrillas during this time and took hostage many Nazi officers and handed them to guerrillas. He blew up bridges, enemy’s stocks of food and armory, burnt the houses where Nazi officers were living. Under his command, enemy tanks in the center of Lyon were destroyed. France appreciated his bravery and awarded him with many orders and medals. He was honored with the “military medal” of France, which allowed officers to go in front of generals during military parades.
On 25 November 1946, Ahmadiyya returned to the Soviet Union with the help of Charles de Gaulle. In 1966, Charles de Gaulle met Ahmadiyya Jabrayilov during his visit to the Soviet Union.
In 1986, Ahmadiyya Jabrayilov was awarded 5 medals of France: War Cross, Military Bravery Cross, Medal of French Resistance Movement, Medal for Bravery, Medal for Being Wounded. He was invited to Paris to participate in ceremonies dedicated to 100 year anniversary of Charles de Gaulle in 1990.
Ahmadiyya Jabrayilov died in a car accident in Shaki, Azerbaijan on 10 October 1994.
You can visit virtual-exhibition, prepared by Azerbaijani National Library on Ahmadiyya Jabrayilov, by visiting this link: http://anl.az/el/vsb/Ehmediyye_Cebrayilov/index.htm