Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri cənab Elmar Məmmədyarovun Avropa Şurası Nazirlər Komitəsinin 1263-cü görüşündə çıxışı
(07 sentyabr 2016-cı il)
Xanım Sədr,
Avropa Şurasının təsisçi üzvlərindən biri olan Türkiyəyə qarşı baş vermiş çevriliş cəhdindən sonra Türkiyə Xalqı və Dövləti ilə tam həmrəy olduğumuzu nümayiş etdirmək üçün bu gün bir araya gəlmək imkanı təmin edən və bu iclası təşkil edənlərin hər birinə təşəkkür edirəm.
Həmçinin, hörmətli həmkarlarım və əziz dostum Mevlüt Çavuşoğlunu, Türkiyənin xarici işlər nazirini də salamlamaq istərdim.
Azərbaycan lap əvvəldən qardaş Türkiyədə konstitusiya və demokratik əsaslara qarşı bir qrup tərəfindən törədilmiş bu cinayəti şiddətlə qınamış və ciddi narahatçılığını ifadə etmişdir. Türkiyə Xalqı və Dövləti ilə tam həmrəy olduğumuzu bir daha bildirməklə, biz Türkiyə Xalqı və Dövlətinin birliyi ilə vəziyyətin tam sabitləşəcəyinə əminliyimizi ifadə etdik. Təəssüf ki, çevriliş cəhdi çoxsaylı insan itkisinə səbəb oldu. Fürsətdən istifadə edərək bu cinayətin qarşısının alınması zamanı həyatını qurban vermiş şəxslərin ailələrinə və yaxınlarına bir daha dərin hüznlə baş sağlığı verirəm.
Türkiyə regionda və region hüdudlarından kənarda sülh və davamlılığın genişlənməsində və qorunmasında vacib rol oynayır və bu səbəbdən onun özünün sabitliyi bütün region üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Azərbaycan Türkiyə ilə xalqlarımız və dövlətlərimizin niyyətinə və bölüşdüyümüz birgə dəyərlərə əsaslanan möhkəm strateji tərəfdaşlığa malikdir. Buna görə də təbii olaraq qardaş millətin qanuni hökumətinə qarşı zorakı çevriliş cəhdi bizim cəmiyyətdə böyük təlaş yaratdı.
Biz çevriliş cəhdini açıq şəkildə qınadığına, eləcə də Türkiyə rəhbərliyinə dəstək ifadə etmək və Türkiyə xalqı ilə həmrəylik nümayiş etdirmək məqsədilə faciəvi hadisələrdən sonra Türkiyəyə səfər etdiyinə görə Estoniyanın Sədrliyini təqdir edirik. Bu addımlar təkcə Türkiyədəki qanuni hakimiyyəti dəstəkləmək üçün deyil, həmçinin təşkilatın tərəfdar olduğu ümumi dəyərləri müdafiə etmək üçün vacib idi.
Biz inanırıq ki, bu mühüm siyasi dəstək Avropa Şurasının sərəncamında olan dəyərli mexanizmlər və vasitələrlə çevrilişdən sonrakı dövrdə Türkiyəyə lazım olacaq yardımı təmin etməklə davam etdiriləcəkdir. Avropa Şurası şübhəsiz bu prosesdə konstruktiv və mühüm rol oynaya bilər. Türkiyə beynəlxalq birliyin üzvlərinin tam və birmənalı dəstəyindən yararlanmalıdır. Bizim Türkiyənin demokratik əsaslarına yönələn hədələrə qarşı Türkiyənın yanında olmaq öhdəliyimiz vardır.
Hökumətim adından vurğulamaq istərdim ki, Azərbaycan Türkiyənin yanındadır və onun bütün daxili və beynəlxalq fəaliyyətində Türkiyə hökumətinə öz birmənalı dəstəyini ifadə edir.

Statement by Mr. Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan 1263rd meeting of the Minister's Deputies of the Council of Europe
(07 September 2016)
Madam Chair,
First of all, I would like to thank everyone who organize this meeting and provide us with this opportunity to come together today to display our full solidarity with the People and State of Turkey in the aftermath of an attempted military coup against one of the founding members of the Council of Europe.
I would also like to greet my esteemed colleagues and dear friend Mr. Mevlüt Çavuşoğlu, Minister of Foreign Affairs of Turkey.
From the very beginning, Azerbaijan expressed its serious concern and strongly condemned this crime perpetrated by one group against the Constitution and democracy in brotherly Turkey. By reiterating our solidarity with the People and State of Turkey we expressed our conviction that the situation would fully stabilize through unity of Turkish people and the State. Regretfully, the coup attempt took many lives and by using this opportunity I extend my deep condolences to the families and loved ones of those perished while preventing this crime.
Turkey plays an important role in enhancing and securing peace and sustainability in and beyond our region and therefore its own stability is of utmost importance for the entire region. Azerbaijan enjoys strong strategic partnership with Turkey based on the will of our People and State and our shared values. Therefore, naturally the violent coup attempt against the legitimate government of the brotherly nation caused great anxiety in our society.
We commend the Estonian Chairmanship for clear condemnation of the attempted coup and for visiting Turkey in the aftermath of the tragic events to express support for the leadership of Turkey and demonstrate solidarity with the Turkish people. These acts were not only necessary for supporting the legitimate government in Turkey, but also for defending the common values the Organization stands for.
We believe that this very important political support should be continued by providing Turkey with any assistance it needs in the post-coup period through the valuable mechanisms and tools the Council of Europe has at its disposal. Council of Europe can, without a doubt, play a constructive and important role in this process. Turkey has to enjoy full and unequivocal support of the members of international community. We have an obligation to stand with Turkey against the threat to its democracy.
On behalf of my government I wish to stress that Azerbaijan stands by Turkey and expresses its unequivocal support for the Government of Turkey in all its domestic and international endeavors.